English

Aktuality

Skláři budou tvořit pod záštitou hejtmana Libereckého kraje

Žádosti pracovního týmu IGS o převzetí záštity nad akcí již vyhověl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Vedle významné finanční podpory ve výši 1 milion korun, kterou má IGS od Libereckého kraje smluvně zajištěnou, dostalo se převzetím záštity nad IGS místním sklářům i významné podpory morální. Pro všechny sklářské firmy, které na IGS participují a současně reprezentují nejrozšířenější výrobní odvětví v regionu, je převzetí záštity hejtmanem Libereckého kraje signálem, že udržení a rozvoj tradičního sklářského řemesla je vnímáno jako zásadní nejen pro Novoborsko, ale i pro Liberecký kraj a celou Českou republiku. Organizační tým přijímá postoj vedení Libereckého kraje jako ocenění jedinečnosti tohoto pracovního setkání sklářů z celého světa nejen po stránce obsahové, ale i jako ocenění dobré spolupráce veřejného a soukromého sektoru při jeho organizaci.


All You Need Is Glass
Nový Bor chystá jubilejní XV. ročník IGS

Jubilejní XV. ročník Mezinárodního sklářského sympozia IGS proběhne v Novém Boru od 3. do 6. října 2024. Veřejnosti se tak po třech letech opět představí několik desítek výtvarníků a designerů z celého světa, kterým sklářské firmy a školy na Novoborsku poskytnou své dílny a špičkové řemeslníky. Významný umělecký svátek, v němž se snoubí sklo, řemeslo a tradice, zaštiťuje od roku 2009 z pozice hlavního pořadatele organizačně i finančně město Nový Bor. Společně se sklářskými firmami investují nemalé finanční prostředky do společného projektu. Přes veškeré změny a krize, kterými sklářství prošlo, zůstává Novoborsko výjimečným regionem svou nabídkou technologií zpracování skla od strojní výroby, přes ruční práci v hutích až po nesmírně širokou škálu rafinačních technik. Taková koncentrace a bohatost sklářské výroby je zcela jedinečná a poskytuje tak i jedinečné podmínky pro konání IGS. Mezinárodní sklářské sympozium je světovým unikátem a letos již popatnácté zve všechny zájemce na čtyřdenní zážitkový maraton. Přes specifika jednotlivých ročníků, k nimž bezesporu patří jejich grafický design, zůstává zachována původní idea sympozia – setkání sklářů v prostředí společné tvůrčí práce. Vizuální podobu letošního ročníku IGS vytvořil grafický designér Tomáš Votoček. Inspirací mu byla žhavá sklovina, základ veškeré sklářské tvorby.

IGS žije jen díky spolupráci mnoha subjektů
V pořadatelském týmu mají vedle města, Sklářského muzea Nový Bor a sklářských škol v Novém Boru i Kamenickém Šenově své zástupce firmy Ajeto Lindava, Ave Clara Polevsko, Pačinek Glass Kunratice u Cvikova, Sklárna Jílek Kamenický Šenov a TGK Skalice u České Lípy a novoborské firmy AZ Design, Crystalex CZ, Kolektiv Ateliers, Lasvit a Novotný Glass. Spolupráce místní samosprávy, podnikatelských subjektů, muzejní instituce i škol dokazuje, že jsou si všichni vědomi významu a přínosu IGS pro město i sklářské firmy. Stejně tak se všichni hrdě hlásí ke sklářské tradici a sklářské řemeslo se snaží podporovat a propagovat, aby i dnes Nový Bor zaslouženě užíval přívlastek „město skla“. Pracovní tým v čele se starostou města a ředitelem sympozia Mgr. Jaromírem Dvořákem a kurátorkou IGS 2024 Mgr. Eliškou Vavříčkovou, kurátorkou Sklářského muzea Nový Bor, aktuálně intenzivně komunikuje s vybranými účastníky s cílem zajistit co nejpestřejší zastoupení světových destinací i sklářských technik.

Důležitá je i podpora
Výjimečná akce, která světu představuje Nový Bor, Liberecký kraj i Českou republiku jako významnou sklářskou destinaci, si zaslouží i výjimečnou podporu. Generálním partnerem IGS je Liberecký kraj, který sympozium podpoří částkou 1 milion korun, o morální podporu formou záštity požádalo město prezidenta Petra Pavla, za odborné instituce IGS zaštítilo Uměleckoprůmyslové museum v Praze, podporu má IGS i od řady profesních organizací jako jsou Severočeská vodárenská společnost či Krajská hospodářská komora. Partnerem IGS je také Křišťálové údolí, značka oblasti, v níž se již téměř půl století snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Světovou úroveň a pověst českého sklářského řemesla se IGS navíc chystá potvrdit v době, kdy UNESCO zařadilo ruční výrobu skla na seznam nehmotného kulturního dědictví.

Programová struktura se nemění
Celkové programové rozložení sympozia se za poslední ročníky osvědčilo a zůstane tak zachováno i v roce 2024. Slavnostní zahájení IGS 2024 se uskuteční ve čtvrtek 3. října symbolicky v prostoru huti Ajeto v Lindavě, pátek a sobota budou věnovány tvorbě účastníků sympozia, v neděli 6. října pak proběhne vernisáž výstavy výsledků IGS 2024. Páteční program bude určen zejména pro odbornou veřejnost a zástupce médií, na širokou veřejnost bude cílit program v sobotu 5. října, kdy pořadatelské subjekty v rámci Dne otevřených dveří zpřístupní své hutě, dílny, ateliéry či vzorkovny a umožní sledovat světoznámé sklářské umělce během jejich tvorby. Paralelně s tím budou probíhat na náměstí Míru tradiční městské Sklářské slavnosti s bohatým kulturním a hudebním programem.

Jaromír Dvořák o sympoziu
„Během sympozia bude město samozřejmě lákat na setkání s významnými osobnostmi z oblasti sklářské tvorby, těšit se však návštěvníci mohou i na některé „neskláře“ z oblasti showbyznysu, na zajímavý doprovodný kulturní program i možnost návštěvy sklářských provozů a vzorkoven. Dopravu po „skleněné cestě“ opět zajistí speciální autobusová doprava i výletní vláček, chybět nebudou koncerty a výstavy, živé sochy a dronová show, obojí speciálně vytvořené pro IGS 2024,“ stručně představuje program starosta města Jaromír Dvořák a na závěr dodává: „Aktuálně probíhají jednání s partnery IGS o podpoře, řeší se propagace a možnosti repríz výstavy IGS, probíhá koordinace celého programu. Slavnostní zahájení bude zcela pod taktovkou firmy Ajeto v Lindavě, proběhne v prostoru sklářské huti, která v roce 2024 slaví 30 let své existence, a současně bude do Síně slávy IGS uveden zakladatel sklárny Petr Novotný. Za všech okolností podporoval české sklářské řemeslo a podílel se na záchraně tradice IGS v dobách jejího ohrožení nepříznivými vnějšími vlivy. Bez jeho významného přičinění by pravděpodobně IGS k XV. ročníku vůbec nedospělo.“

Sklářské muzeum a IGS
Historii IGS ve svém letošním výstavním plánu reflektuje i Sklářské muzeum Nový Bor. „Od 16. března je možno navštívit výstavu 100x Pavel Hlava ke stému výročí narození sklářského výtvarníka a designéra. Hlava pro podnik Borské sklo (později Crystalex) navrhoval ikonické vázy na jeden květ tzv. Kapky nebo dnes už legendární nápojové soubory Gina, Ideal či Isabelle. Stál u zrodu IGS jako člen organizačního výboru, a i s odstupem více než čtyřiceti let je nutno říci, že programová struktura i základní idea sympozia zůstaly dodnes zachovány v duchu tradice založené Crystalexem. Na 21. červen je pak připravena vernisáž výstavy mapující třicetiletou historii sklárny AJETO v Lindavě, kterou bude možno zhlédnout do 22. 9. 2024. A po ní už přijde na řadu výstava výsledků IGS,“ představuje plány muzea ředitelka Petra Ajšmanová.