English

Aktuality

XV. IGS


Neděle 3. 10.

Vernisáž výsledků
foto Vít Černý


Sobota 2. 10.

V sobotu 2.10. se můžete těšit na rozhovory s Kurtem Gebauerem, Anjali Shrinavasan, Vladimírem Zbyňovským a Palo Machem.

Sklářské slavnosti na náměstí
foto Vít Černý

Aneta Langerová s kapelou
foto Vít Černý

Pták ohnivák – Teatro Comico
foto Vít Černý

Monkey Business
foto Vít Černý

Bára Hrzánová Cigan Tour
foto Vít Černý

foto Jiří Čejka

Slavností otevření informačního centra
foto Vít Černý

Vladimír Zbyňovský
foto Vít Černý

Petra Švejdarová
foto Vít Černý

Martin Janecký
foto Vít Černý

Jakub Berdych
foto Vít Černý

Barbara Nanning
foto Vít Černý

Anjali Srinivasan
foto Vít Černý

Palo Macho a Jana Hojstričová v Kolektivu
foto Jiří Čejka

Martin Skalický
foto Jiří Čejka

Chemis
foto Jiří Čejka

Gizela Šabóková v Ajeto v Lindavě
foto Jiří Čejka

Loutkové divadlo na náměstí
foto Vít Černý


Pátek 1. 10.

Záznam tvorby a rozhovory s účastníky (Lucie Koldová, Maria Koshenko, Erin Dickson a František Skála) v divadle v Novém Boru

Kolektiv by Night Vol. 4
foto Jiří Čejka

Glass market
foto Vít Černý

Návštěvníci v AZ Design sledují brusiče při práci
foto Vít Černý

Návštěvníci v Peciose
foto Vít Černý

Daniel Báča při práci v novoborské sklářské škole
foto Vít Černý

Erin Dickson v Preciose
foto Vít Černý

Vladimír Zbyňovský během instalace skleněných tyčí
foto Vít Černý

Jan Salanský v Preciose
foto Vít Černý

František Skála v Ajeto Lindava
foto Jiří Čejka

Martin Janecký v Ajeto glass
foto Jiří Čejka

Martin Skalický
foto Jiří Čejka

Miloš Vacík v Pačinek glass
foto Jiří Čejka

Martin Skalický
foto Jiří Čejka

John Dexter v Pačinek glass
foto Jiří Čejka

MARIA KOSHENKOVA v Pačinek glass
foto Jiří Čejka

SHALOM TOMAS NEUMAN v Pačinek glass
foto Jiří Čejka

Alena Lintava Dvořáková na novoborské sklářské škole
foto Vít Černý

Anežka Müllerová na huti novoborské sklářské školy
foto Vít Černý

Barbora Zachovalová v Crystalexu
foto Vít Černý

Emil Kováč na Polevsku v Ave Clara
foto Vít Černý

Ethan Stern na huti v Novotný glass v Novém Boru
foto Vít Černý

František Jungvirt v Crystalexu
foto Vít Černý

Jarmila Mucha Plocková v Ave Clara na Polevsku
foto Vít Černý

Jaromír Rybák v TGK Skalice
foto Vít Černý

Jay Macdonell v Ave Clara na Polevsku
foto Vít Černý

Kristýna Šabatková na sklářské škole v Novém Boru
foto Vít Černý

Layne Rowe na huti v Novotný glass v Novém Boru
foto Vít Černý

Lenka Němcová

Lucie Koldová v Novotný glass Nový Bor
foto Vít Černý

Marco Lopulalan u Jirky Pačinka v Kunraticích
foto Vít Černý

Marian Volráb v Ave Clara na Polevsku
foto Vít Černý

Martin Štefánek na huti novoborské sklářské školy
foto Vít Černý

Roman Vítek se skleněnou helmou od Jirky Pačinka, v Crystalexu
foto Vít Černý

Silvia Levenson v TGK Skalice
foto Vít Černý

Pan Švácha s návštěvou v TGK Skalice
foto Vít Černý

Torsten Rötzsch na huti Ondřeje Novotného v Novém Boru
foto Vít Černý

Vladimír Kopecký v novoborském Lasvitu
foto Vít Černý

Wanda Valihrachová v TGK ve Skalici
foto Vít Černý


Zahájení IGS

foto Vít Černý

foto Jiří Čejka


Rozdělení účastníků IGS na hutích a dílnáchVYFOŤTE SE A SDÍLEJTE S HASHTAGEM #IGS2021

Vyfoťte se během symposia před touto fotostěnou a fotky sdílejte na sociálních sítích s hashtagem #igs2021. Stěnu budeme v průběhu IGS stěhovat tam, kde bude právě rušno – ve čtvrtek bude během dne v Check Pointu IGS ve sklářském muzeu, poté se přestěhuje na zahajovací večer do Lasvitu, v pátek bude na party v Kolektivu a od soboty do neděle opět ve sklářském muzeu.


Miroslav Liederhaus je mistrem dvou řemesel

Sklářské a kovářské řemeslo se snoubí v práci Miroslava Liederhause. V pátek a v sobotu mezi 10 a 17 hodinou o tom přesvědčí všechny, kteří zavítají do Novotný Glass. U mini pícky na terase předvede svůj um, a pokud se snad najdou zájemci, kteří by si chtěli něco podobného zkusit, jistě dostanou příležitost.


Malý sklářský IGS veletrh

Na Glass marketu, malém veletrhu potřeb pro sklářskou výrobu, se představí firmy:
• Polpur
• Dias Turnov
• Kugler colors
• Air products
• Loxeal
• Bohemia Machine
• Novotny Glass Tools
Přijďte si v pátek nebo v sobotu mezi 14 a 17 hodinou do Sklářského klubu v Novotný Glass vybrat z nabídky vystavovatelů, co potřebujete.


Vydejte se podle mapy po Skleněné cestě

Pro návštěvníky IGS 2021 je na sobotu 2. října připraveno hned několik tras Skleněné cesty. Podle připravené mapy mohou návštěvníci zamířit za nevšední podívanou do Lindavy, Kunratic u Cvikova, na Polevsko, do Skalice u České Lípy či do Kamenického Šenova. Ve všech těchto směrech totiž přepraví zájemce speciální autobusy IGS na čtyřech trasách ze společné výchozí stanice v ulici Smetanova. První nedočkavci mohou vyrazit za zážitky již v 8 hodin ráno. Ve všech sklářských provozech, jež budou lákat na ukázku tvorby umělců zvučných jmen, jsou dveře otevřené do 15 hodin. Své dveře návštěvníkům otevřou i sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově, aby všem ukázaly, že české sklo v nich má svou budoucnost. Do svých prostor také pozvou návštěvníky muzea, sklářské ateliéry a galerie se zaměřením na sklo. Po těch v blízkosti náměstí Míru provede zájemce pěší trasa. Na náměstí je navíc připraven celodenní program, takže procházku za sklářskými zážitky bude možno doplnit i zážitky z jiných oblastí kultury. Poslední svozy návštěvníků na autobusových trasách budou probíhat mezi 15 a 16 hodinou. Vzhledem k tomu, že autobusy nemají pravidelný jízdní řád, je nutno vyčkat na označené stanici na jejich příjezd. Na unavené sklářské poutníky pak bude čekat na náměstí Míru občerstvení a až do půlnoci program.


Stáhněte si mapu ve formátu PDF a vytiskněte.


Příprava na IGS

Na Crystalexu během IGS budou tvořit Roman Vítek a František Jungvirt. Oba si již připravují pro svou tvorbu hutní tvary. František Jungvirt ve sklárně AJETO v Lindavě, Roman Vítek ve sklárně Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova.


František Jungvirt - Sklárna Ajeto


Roman Vítek - Pačinek Glass


Skláři a pivo patří k sobě

Nejen proto, že pivo je vedle skla tím, co nás ve světě proslavilo. Pivo je i nápojem sklářů a pivovary jsou tak logickými partnery IGS. Českou tradici vaření piva oživují staré rekonstruované i zcela nové malé pivovary. K těm prvním patří Pivovar Cvikov, jehož současný příběh se začal psát v roce 2013, a součástí jeho standardního sortimentu je i osmička Sklář. K dalším pak patří např. piva Klíč, Luž a Hvozd nesoucí názvy vrcholů Lužických hor. Stejně jako v roce 2018 připravuje Pivovar Cvikov pro účastníky a hosty sympozia dárek ze své produkce. K mladým a menším pivovarům pak patří BORN otevřený v roce 2019 na novoborském náměstí. V jeho nabídce najdeme piva s poetickými názvy Dáma, Král a Jezdec. Oba pivovary budou zajišťovat občerstvení na doprovodných kulturních programech sympozia a jistě potěší návštěvníky možností ochutnávky regionálního piva.


Pivovar Cvikov


Pivovar Born


Značka český sklář

Pokud platí „Co Čech, to muzikant“, pro Novoborsko pak navíc „Co Čech, to sklář“. Sklo nás ve světě proslavilo a IGS je příležitostí ukázat, že čeští skláři neztratili nic ze své pověstné řemeslné zručnosti. Budou již počtrnácté asistovat umělcům zvučných jmen, kteří na IGS přijedou zrealizovat své tvůrčí záměry. Sklářské firmy AJETO Lindava LASVIT EDITIONS, AVE CLARA Polevsko, AZ-DESIGN, CRYSTALEX CZ, KOLEKTIV ATELIERS, NOVOTNÝ GLASS, PAČINEK GLASS Kunratice, PRECIOSA LIGHTING Kamenický Šenov a TGK Skalice u České Lípy společně se sklářskými školami v Novém Boru a Kamenickém Šenově poskytnou účastníkům IGS pracovní zázemí pro jejich tvorbu. Město a sklářské muzeum jsou pak institucemi, které sklářským firmám pomáhají udržovat tradici a zajišťovat budoucnost slavného fenoménu s názvem České sklo.


Zaostřeno na sklo, zaostřeno na IGS

Ve dnech 30. září až 3. října přivítá dvanáctitisícové město pod horou Klíč na 50 českých i zahraničních sklářských výtvarníků, kteří zde představí svou tvorbu. Za nimi však do města zavítají i další lidé profesně spojení se sklem a malé město na severu Čech se tak díky sklu stane i lákavým turistickým cílem. Nový Bor se v roce 2021 již popáté zhostí role hlavního pořadatele Mezinárodního sklářského sympozia, které město změní na 4 dny ve skutečnou světovou metropoli. Za dobu své existence se IGS stalo jednou z nejvýznamnějších světových akcí v oboru uměleckého skla a světu představuje Novoborsko jako významnou sklářskou destinaci. Má obrovský význam pro zdejší sklářský region, pro zviditelnění českého skla a českého sklářského řemesla ve světě, je velkým přínosem pro zachování nehmotného kulturního dědictví a v neposlední řadě plní významnou sbírkotvornou funkci.


Město zasvěcené sklářům

Město Nový Bor je prakticky od svého vzniku spojeno se sklem. Ke sklářské tradici se stále hrdě hlásí a sklářské řemeslo se snaží podporovat a propagovat, aby historický přívlastek „město skla“ i dnes užívalo zaslouženě. Proto ani aktuální složitá společenská situace nezabránila v zahájení příprav XIV. ročníku IGS, které již od roku 1982 tvoří s městem nerozlučnou dvojici. Přes veškeré změny, kterými prošlo sklářství a které se dotkly i IGS, zůstává Novoborsko výjimečným regionem svou nabídkou technologií zpracování skla od strojní výroby, přes ruční práci v hutích až po nesmírně širokou škálu rafinačních technik. Taková koncentrace a bohatost sklářské výroby je zcela jedinečná a poskytuje tak i jedinečné podmínky pro konání IGS. Za dobu své existence na sympoziu zrealizovalo své návrhy na šest set sklářských výtvarníků a designérů z domova i ze zahraničí a také v roce 2021 se jim připravuje říci: „Vítejte na IGS!“ Uplynulých 12 let, kdy IGS probíhá pod taktovkou města, ukázalo životaschopnost unikátního a fungujícího propojení dvou velmi odlišných světů – místní samosprávy a podnikatelských subjektů.


Pačinek Glass zve na unikátní program

Na sklářské huti PAČINEK v Kunraticích u Cvikova se setkají představitelé různých tvůrčích přístupů ke sklu jako unikátnímu uměleckému materiálu. Bude zde tvořit zakladatel české samby, přední český hráč na perkuse, výtvarník, bubnující malíř a malující bubeník MILOŠ VACÍK, který se se sklem poprvé setkal právě u Jiřího Pačinka / z nizozemského Leerdamu a zdejší ikonické sklárny Royal Leerdam Crystal do Čech zavítá hlavní sklářský mistr MARCO LOPULALAN spolu s performerkou INGRID LOPULALAN a umělkyní v oboru bodypaint MARTINE GRIME a všichni pospolu vytvoří unikátní a zatím nikdy nezrealizovanou kombinaci skla a umění malby na tělo / z Dánska na symposium zavítá významná současná sklářská umělkyně MARIA KOSHENKOVA / dále česko-americký vizuální umělec tvořící v New Yorku, sochař, malíř, performer, zakladatel muzea FusionArts a konceptu Fusionism, SHALOM TOMAS NEUMANN, jehož naprosto ojedinělé asambláže jsou zastoupeny ve sbírkách význačných světových muzejí a galerií / a vrcholem této společnosti pak bude významný filmový produkční designér JOHN DEXTER, který je svou prací podepsán pod takovými filmy jako Sleepy Hollow, Captain America, Piráti z Karibiku, nebo Star Wars a který spolu s držitelem Oscara roku 2000 v kategorii Umělecká režie, produkčním designérem Rickem Heinrichsem, spolupracoval na filmech světově proslulého režiséra a vizuálního umělce Tima Burtona.

IGS 2021 ve sklárně PAČINEK GLASS v Kunraticích u Cvikova nabídne od 1. října do 3.října umělcům, odborné a široké veřejnosti neopakovatelný zážitek nejen přímo u sklářských pecí, ale také v Křišťálovém chrámu, který nabízí unikátní propojení moderního umění se sakrálním prostorem. Ten se v sobotu 2. října stane dějištěm návštěvy Velvyslance Svatého stolce, Apoštolského nuncia, Jeho Excelence Mons. CHARLESE DANIELA BALVA, který zde bude sloužit slavnostní bohoslužbu.

Více informací na www.pacinekglass.com a www.igsymposium.cz


Přijďte zažít sklo na vlastní kůži a vyberte si svou hvězdu

K posílení atraktivity sympozia pro širokou veřejnost jsou pravidelně mezi zvanými vedle sklářských výtvarníků i designeři, malíři, sochaři, architekti, osobnosti z oblasti šperkařství a módy, street artu i popkultury, představují se studenti uměleckých oborů a jejich pedagogové. I vy si vyberte svou hvězdu mezi účastníky IGS 2021.

Kde budou účastníci IGS 2021 tvořit
Časový rozpis práce jednotlivých účastníků symposia se dozvíte tradičně až před symposiem. Pořadatelské firmy do poslední chvíle ladí s účastníky všechny detaily přípravy pro tvorbu. Zatím Vás přinášíme alespoň přehled, v jaké firmě budou účastníci pracovat.

AJETO / LINDAVA
Kurt Gebauer
Martin Janecký
Martin Skalický
František Skála
Gizela Šabóková

AVE CLARA / POLEVSKO
Emil Kováč
Jay Macdonell
Jarmila Mucha Plocková
Marian Volráb

AZ DESIGN / NOVÝ BOR
Barbara Nanning

CRYSTALEX CZ / NOVÝ BOR
Josef Divín
František Jungvirt
Roman Vítek
Barbora Zachovalová

KOLEKTIV ATELIERS / NOVÝ BOR
Jana Hojstričová & Palo Macho
Chemis
Petr Písařík
Hanka Vítková

LASVIT / NOVÝ BOR
Vladimír Kopecký

NOVOTNÝ GLASS / NOVÝ BOR
Lucie Koldová
Layne Rowe
Torsten Rötzsch
Ethan Stern

PAČINEK GLASS / KUNRATICE U CVIKOVA
John Dexter
Maria Koshenkova
Marco Lopulalan
Shalom Tomas Neuman
Miloš Vacík

PRECIOSA LIGHTING / KAMENICKÝ ŠENOV
Erin Dickson
Jan Salanský
Petra Švejdarová

SKLÁŘSKÁ ŠKOLA / GLASS SCHOOL NOVÝ BOR
Daniel Báča
Jakub Berdych sen.
Alena Lintava Dvořáková
Anežka Müllerová
Lenka Němcová
Anjali Srinivasan
Kristýna Šabatková
Martin Štefánek

SKLÁŘSKÁ ŠKOLA / GLASS SCHOLL KAMENICKÝ ŠENOV
Žofia Dubová
Ladislav Průcha
Soňa Třeštíková

TGK / SKALICE U ČESKÉ LÍPY
Silvia Levenson
Jaromír Rybák
Wanda Valihrachová
Vladimír Zbyňovský


IGS 2021 má svou znělku

Pracovní tým se od začátku příprav letošního ročníku vyrovnával pro IGS se zcela novou situací. Ta souvisela s celosvětovou pandemií covid-19 a mimořádnými opatřeními k zamezení jejího šíření. Pro tým z toho plynula nejistota, v jaké formě bude možné IGS 2021 uspořádat. Kromě standardní varianty začal tedy tým připravovat i variantu virtuální. A za tímto účelem zpracoval znělku, která bude přenosy IGS uvádět. Na vzniku znělky se podílela řada lidí, jimž patří za její konečnou podobu dík. S nápadem přišel Ricardo Hoineff, který se pak i aktivně do realizace svého nápadu zapojil. Pro natáčení bylo potřeba vytvořit skleněné logo IGS. To vytvořil Pavel Tille na huti novoborské sklářské školy pomocí formy, jejíž výrobu zajistila firma TGK Skalice u České Lípy. V prostorách školní huti pak probíhalo i vlastní natáčení. Filmové záběry pořizoval Antonín Nevole, fotografickou dokumentaci Ilona Rejholcová. S barvami pracovali Ricardo Hoineff, Pavel Tille a Roman Šauer. Konečný střih zjistilo FULLART studio. O zvukovou stránku znělky se postaral Miloš Vacík, jeden z aktivních účastníků IGS, se kterým bude možné se potkat ve sklárně Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova. A konečná podoba zde! Podívat se můžete díky Michalu Placákovi z grafického studia ARTiX, který web IGS spravuje. Těšte se na přenosy z IGS!


Jak vznikla IGS znělka


Bára Hrzánová
Za tajemstvím skla do Nového Boru


Vítejte v Novém Boru, vítejte na IGS.

Pořadatelé XIV. ročníku IGS pevně věří, že tyto dvě krátké věty budou moci říct všem, kteří zavítají ve dnech od 30. září do 3. října 2021 do Nového Boru. Za tajemstvím skla jsme se již v dubnu na ochutnávku vypravili s Bárou Hrzánovou. Jejím průvodcem se stal brazilský scénograf Ricardo Hoineff, kterému v Česku sklo učarovalo natolik, že si za svůj druhý domov vybral Slunečnou, obec v blízkosti Nového Boru. Během krátkého putování po sklářských hutích a dílnách Bára obdivovala širokou škálu možností kouzlení se sklem a poukázala na podobnost sklářského a hereckého řemesla: „Skláři na verštatu jsou vlastně velmi podobní hercům na jevišti a konečný produkt je často výsledkem práce celého týmu lidí, bez kterého se ani skláři ani herci neobejdou. “


Skláři budou při IGS tvořit
pod záštitou hejtmana Libereckého kraje

Žádosti pracovního týmu IGS o převzetí záštity nad akcí vyhověl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Vedle významné finanční podpory ve výši 600.000 Kč, kterou má IGS od Libereckého kraje již smluvně zajištěnou, dostalo se převzetím záštity nad IGS místním sklářům i významné podpory morální. Pro všechny sklářské firmy, které na IGS participují a současně reprezentují nejrozšířenější výrobní odvětví v regionu, je převzetí záštity hejtmanem Libereckého kraje signálem, že udržení a rozvoj tradičního sklářského řemesla je vnímáno jako zásadní nejen pro Novoborsko, ale i pro Liberecký kraj a celou Českou republiku. Organizační tým přijímá postoj vedení Libereckého kraje jako ocenění jedinečnosti tohoto pracovního setkání sklářů z celého světa nejen po stránce obsahové, ale i jako ocenění dobré spolupráce veřejného a soukromého sektoru při jeho organizaci.


KONCEPCE A PLÁNOVANÉ CÍLE XIV. ROČNÍKU IGS

30. září – 3. října 2021, místo konání: Nový Bor, Česká Republika
Motto: Sklo bez hranic

Mezinárodní sklářské sympozium (International Glass Symposium Nový Bor – dále jen IGS) je jedním z nejvýznamnějších světových setkání v oboru autorského a uměleckého skla. Je také akcí s dlouhou a slavnou historií. Založení IGS se datuje do roku 1982, kdy se do sklárny Crystalex v Novém Boru poprvé sjely sklářské ikony z tehdejšího Československa a hlavně ze zahraničí. Bylo to ještě v době, kdy byly hranice státu pro návštěvníky ze Západu uzavřeny. A tak v nesnadných podmínkách vybojované setkání proběhlo ve velké euforii a přineslo rozsáhlou spolupráci, které nemohla zabránit žádná tehdejší politická omezení. Sympozium se od té doby opakuje v pravidelných tříletých intervalech. Za dobu své existence hostilo několik stovek umělců ze všech kontinentů. Na skvělých výsledcích sympozia a na jeho atmosféře se od počátků podílí mnohem širší společenství, než jen skláři sami: reprezentace a občané města Nový Bor, sklářští odborníci, pozorovatelé, galeristé, sběratelé, kurátoři a publicisté z celého světa.

Změny ve sklářství v České republice po roce 1989, vyplývající ze změny režimu v demokratický, se dotkly i charakteru novoborského sympozia, které prošlo organizační a administrativně-rozpočtovou transformací. V posledních ročnících se hlavním pořadatelem a nositelem nákladů sympozia stalo město Nový Bor a realizuje ho ve spolupráci s nejvýznamnějšími firmami regionu, jež sympozium spoluvytvářejí tím, že ve svých provozech nechávají pozvané skláře pracovat. Odbornými garanty sympozia jsou významné, mezinárodně profilované instituce jako jsou Sklářské muzeum v Novém Boru a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Společným úsilím všech se podařilo udržet pověst sympozia jako svrchovaného mezinárodního setkání sklářské elity, dialogu sklářských profesionálů bez ohledu na jejich věk, gender, umělecké ideje a rasový či geografický původ.

Nový Bor, město v severních Čechách, a jeho okolí jsou historicky jedním z nejvýznamnějších evropských center sklářské výroby. V současnosti zde pracuje přes sto dvacet sklářských firem a dílen, jež nabízejí celou škálu tradičních i novodobých technologií horkého i studeného skla počínaje strojní výrobou, přes ruční práci v hutích až po širokou škálu rafinačních technik. Liberecký kraj, pod který novoborská oblast náleží spolu s dalšími špičkovými sklářskými centry, je proslulý i třemi středními sklářskými školami (Nový Bor, Kamenický Šenov a Železný Brod), k nimž náleží i Vyšší odborná škola sklářská (Nový Bor) a vysokoškolský ateliér skla při Technické univerzitě v Liberci (Jablonec nad Nisou). Region celoročně, ale v době sympozia zejména, je plný expozic muzeí s veřejnými sbírkami historického i moderního skla (Nový Bor, Kamenický Šenov, Jablonec nad Nisou, Liberec, Železný Brod, Harrachov atd.), k nimž se řadí i sbírky soukromé. Při projíždění hlavním městem je možno zhlédnout v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze stálou expozici českého skla po roce 1945. V regionu se nachází množství vzorkoven sklářských výrobců, galerií sklářských škol a dočasných výstav svědčících o činorodosti sklářské scény v Libereckém kraji. V regionu žije a pracuje také mnoho významných sklářských výtvarníků. Lustry a osvětlovadla, vázy, sklenice, poháry, flakóny, šperky a bižuterie, ceny a trofeje, vitráže, repliky historického skla, tavené plastiky a objekty, práce do architektury i různé polotovary lze v kraji objednat formou zakázkové činnosti.

V roce 2021 se na IGS ve dnech 30. září – 3. října sklářský svět v Boru setká již počtrnácté. Pozvání platí pro padesát českých i zahraničních sklářských umělců nebo i výtvarníků z jiných oborů, včetně několika produktových designérů, kteří v posledním období vytvořili významné práce, přišli s novými formami vyjádření nebo dosáhli mimořádného mistrovství v oblasti uměleckého řemesla. Je pravidlem, že mezi nimi bývá i řada autorů, kteří tato kritéria splňují a jsou, nebo donedávna byli zároveň i činnými pedagogy na středních a vysokých školách. Pozvaní účastníci se nacházejí v rozdílných fázích své kariéry, jsou tedy příslušníky nejrůznějších generací, vždy se však profilují jako „set-trenders“, tj. jako ti, kteří současnou autorskou tvorbu obohacují novými formami práce a dokonce inspirují její nové trendy. Na sympoziu pak mají možnost představit, případně rozvinout své ideje a profesionální dovednosti a ve zpětné vazbě obohatit zkušenosti jiných. Rozvoj autorské tvorby a spolupráce v ní jsou tak hlavním cílem IGS v roce 2021.

Skláři pozvaní k aktivní účasti na IGS 2021 budou mít k dispozici nejen organizační zázemí sekretariátu sympozia, ale především výrobní kapacity celkem jedenácti subjektů (Ave Clara Polevsko, AZ Design, Crystalex CZ, Kolektiv Ateliers, Lasvit Ajeto Lindava, Novotný Glass, Pačinek Glass Kunratice, Preciosa Lighting Kamenický Šenov, TGK Skalice u České Lípy, SUPŠ Kamenický Šenov a VOŠ sklářská a SŠ Nový Bor). Rozdělení účastníků do jednotlivých provozů bude přizpůsobeno charakteru jejich práce.

Program XIV. IGS bude složen především z vlastní realizace uměleckých děl, ale jak doufáme také z řady různých doprovodných akcí kulturního charakteru. V rámci slavnostního zahájení IGS 2021 proběhne uvedení do Síně slávy významného představitele české a světové sklářské tvorby, která je spojená i s regionem, nebo přímo s IGS.

Setkání v Novém Boru možná proběhne v nestandardních podmínkách přetrvávajícího boje s pandemií Covid-19, která významně zasahuje do příprav sympozia a bude zcela jistě formu a rozsah sympozia ovlivňovat. Teprve čas ukáže, co pořadatelům situace dovolí zpřístupnit ze sklářských show, výstav, vernisáží, rozhovorů, projekcí, koncertů, sklářských trhů a atrakcí pro děti, které obvykle provázejí sympoziální dny. Během „dne otevřených dveří“ se tradičně širokému publiku zpřístupňují místa tvorby, množství dalších sklářských provozů a mnoho jiného. Mezi jednotlivými lokalitami tento den kyvadlově jezdívají v rámci tzv. Skleněné cesty speciální autobusy IGS. Je přáním všech, kteří se i přes nepříznivou situaci do příprav sympozia pustili, aby se Nový Bor a okolí staly jako každé tři roky centrem dění současného sklářského světa a lidí kolem skla, místem kreativity a vzájemného setkávání. Sympozium tradičně zakončí výstava jeho výsledků ve Sklářském muzeu v Novém Boru (kde také bude po celou dobu IGS 2021 sídlit Check Point).

O přidělení výtvarníků do skláren a dílen, o technickém vybavení a všech podrobnostech výroby a doprovodném programu pořadatelé aktuálně jednají. Pozvaní účastníci budou samozřejmě s předstihem informováni tak, aby měly obě strany dostatek času na domlouvání a přípravu tvorby. Představu o charakteru sympozia si lze udělat na webových stránkách www.igsymposium.cz, kde lze najít záznamy z předchozích trienále v letech 2018, 2015, 2012 i 2009, která probíhala v režii města Nový Bor.

Reálnost konání nedílných součástí sympozia – veřejných akcí, zábavných večerů a prolnutí práce sklářů s širokou veřejností musely organizační složky XIV. ročníku sympozia zvažovat. V duchu „bojového odkazu“ tradice IGS a v zájmu kontinuity jeho konání se nakonec rozhodly symposium navzdory překážkám připravovat. Pořadatelé plánují se s nutnými opatřeními vyrovnat díky netradičním formám práce a zapojením digitálních technologií. V tomto ohledu se předpokládá navázání spolupráce a zapojení Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Určitá omezení vnímá pracovní tým jako tlak na přizpůsobení programu, změnu myšlení a rozvoj flexibility, které nakonec zajistí budoucnost IGS v dalších desetiletích.


Za organizační tým IGS 2021
PhDr. Sylva Petrová kurátorka IGS 2021